Richmond Championship Show 2002

 

Judge: Mrs Sheila Wilkes (Monkspath)

BEST OF BREED: Miss N J WOODMAN Shigna Fire Storm at Lhaswood
Dog CC : Miss N J WOODMAN Shigna Fire Storm at Lhaswood
Res Dog CC : Mrs M JENNINGS Cossy's Kajagoogoo
Bitch CC : Mr A C BAXTER Rochaway's Simply Sassy
Res Bitch CC : Mesdames SHAND-CLARKE, M T & SHAND-ROBINSON M K Deelayne Beyond the Pale for Shanclar
Best Puppy : Miss A S KELLY Ansuke Lollapalooza


PD (8 Entries) Abs: 2
1st:     Mrs J SEWARD Elleonia Stars and Stripes
2nd:   Mrs G McNALLY Angadema Asteroid
3rd:    Miss C SCOTT Wolferlow Hot Gossip
Res:   Mr D I & Mrs H COPLAND Alloorain Who Dares
VHC:  Mrs S M ELLIS Nedlik Classic Hugo NAF

JD (9 Entries) Abs: 1
1st:     Mrs M V LEWIS Any Which Way Deelayne
2nd:   Mrs S V ROUT Simuje Druseni
3rd:    Miss C LAWSON Rishlyn Executive Decision
Res:   Mr & Mrs D THOMPSON Coro's Pennyspride of Pennyparades
VHC:  Mr R & Mrs L CHURCH Duguid a Star is Born for Askja

SYD (5 Entries) Abs: 0
1st:    Mr & Mrs D THOMPSON Coro's Ginger Spice of Pennyparades
2nd:   Mrs S V ROUT Simuje Druseni
3rd:    Mrs I ROUTLEDGE Tickey Wagtail
Res:   Mr R & Mrs L CHURCH Duguid a Star is Born for Askja
VHC:  Mr M J & Mrs J A PEGLER Cedarpoint Golden Eclipse

PGD (6 Entries) Abs: 0
1st:    Mr A & Mrs D M ROBINSON Shigatse Razzle Dazzle of Dorangi
2nd:   Mr & Mrs D J LOCK Askja Dance Yourself Dizzy
3rd:    Mrs L ELLIOTT Magrathea Nellsbin Naughty
Res:   Miss L OWEN Askja Talk of the Toon at Gatchinyo
VHC:  Miss M J SPRINGETT Shardlow Stand and Deliver To Pawprints

LD (8 Entries) Abs: 1
1st:     V REECE, Ms V & WEBSTER Kandykone Kontradiktion
2nd:    Mr & Mrs W SARFRAZ Farouche In Style at Fallingfoss
3rd:     Mrs A WATERHOUSE Chtaura Dream Machine
Res:    Miss C LAWSON Rishlyn Entrapment JW
VHC:   Mr R & Mrs L CHURCH Askja Place the Face

OD (8 Entries) Abs: 2

1st:    Miss N J WOODMAN Shigna Fire Storm at Lhaswood
2nd:   Mrs M JENNINGS Cossy's Kajagoogoo
3rd:    Ms H M KING Vallena Osric
Res:   Mrs C A WALKER Shigatse Tyler
VHC:  Mesdames SHAND-CLARKE, M T & SHAND-ROBINSON M K Chethang Granville for Shanclar

PB (14 Entries) Abs: 3
1st:   Miss A S KELLY Ansuke Lollapalooza
2nd:  Mrs C JONES Jejuna Just Jo
3rd:   Mrs C J HOWE Hazgaye Fascination at Ladakhpass
Res:  BAX, Ms J, & CHALMERS, D R Chethang Cindy Lou
VHC: Miss K J ROGERS Saldawn Wellimina at Kayasim

JB (9 Entries) Abs: 0
1st:    Mrs M ANDERSON Zentarr Madonna
2nd:  Mrs I CHAMBERLAIN Avonbourne Mandzari at Chobrang JW
3rd:   Mrs S M ELLIS Nedlik Look At Me
Res:  Mrs C A WALKER Zentarr Zeeta at Shigatse
VHC: Mrs J HAZELHURST Patarch Prim and Proper at Corrolls

SYB (4 Entries) Abs: 1
1st:    Mr I C & Mrs P S OGDEN Absosengkye Weng Cheng
2nd:  Mrs C BURT Cedar Point Wishing on a Star
3rd:   Mrs H DAVIS Kutani Jigsaw at Jemalsheva

GB (8 Entries) Abs: 2
1st:     BAX, Ms J, & CHALMERS, D R Chethang Beckie Lou JW
2nd:   Mrs L C ALLSOP Zentarr Renaissance with Chamando
3rd:    Mrs L & Miss A EVERETT-REES Just Looking at a Star
Res:   Mr & Mrs D J LOCK Askja Wispa Sweet Nuthins
VHC:  Mrs S V ROUT Simuje Sweet Talia

LB (8 Entries) Abs: 1
1st:   Mrs A WATERHOUSE Chtaura Rhythm is a Dancer
2nd:  Mrs J D SMITH Wyndcatch Antonia
3rd:   Mr M J & Mrs J A PEGLER Kyiseng Total Eclipse at Cedarpoint
Res:  Mr S PURSE Chethang Billie Jo
VHC: Mr P & Mrs A SULLIVAN Wyndpoint Moon Walker to Barnhorne

OB (8 Entries) Abs: 0
1st:        Mr A C BAXTER Rochaway's Simply Sassy
2nd:      Mesdames SHAND-CLARKE, M T & SHAND-ROBINSON M K Deelayne Beyond the Pale for         Shanclar
3rd:       Miss G HOLLAND Vaderlands Flame 'n Fortune
Res:     Mrs C JONES Jejuna Silver Sixpence JW
VHC:   Mrs A WATERHOUSE Chtaura a Perfect Ten