Birmingham Championship Show May 2003

Judge: Mrs J Scarll

BEST OF BREED Bitch CC:  Mesdames LEWIS, M V & NOBLE, V Sp Ch & Port Ch Shiawandi Gaga

Dog CC :           Mrs A WATERHOUSE Chtaura Dream Machine
Res Dog CC :     Mrs G YOUNG Ch Avonbourne All Spice
Res Bitch CC :   Mrs J BROMLEY Jardene Dazzle Me Do
Best Puppy :      Mrs R GREY Becsgame Cover Girl



Class MPD (8 Entries) Abs: 0
1st:     Mr J B & Mrs R F WATSON Lynruce Virtuoso
2nd:    Mrs A E LUSCOTT Jalus Dan Dare
3rd:     L YATES Rishlyn Rio Bravo for Swaybee
Res:    Mrs M JENNINGS Cossy's Sheik Rattle'N 'Roll
VHC:  Mrs D ALLENBY Anniseed What A Star

Class PD (2 Entries) Abs: 0
1st:    Mrs M V LEWIS Deelayne Brother Beyond
2nd:   Mr A & Mrs P G BARTHORPE Patarch Midsomer Pride

Class JD (6 Entries) Abs: 2
1st:      Mrs B & Mr S COLE Beryscol Encore
2nd:     Mrs A WATERHOUSE Chtaura Rock D J
3rd:     Miss I TEMPERLEY Mitsui Technicolour Dream
Res:     Mrs J HAZELHURST Sinyul Latin Lover at Corrolls JW

Class PGD (15 Entries) Abs: 1
1st:       Mrs D ALLENBY Anniseed Just a Star
2nd:      Mrs S A WILKES Miracle Moonshine at Monkspath
3rd:       Mrs E M DEACON Zanamop Mistkins Dragon for Andolyn
Res:      Mr P J & Mrs M G PHILLIPS Saxonsprings Buddy with Dimara
VHC:    Mrs D THOMPSON Coro's Ginger Spice of Pennyparades

Class MDLD (3 Entries) Abs: 0
1st:      Mr & Mrs W SARFRAZ Fallingfoss Benji JW
2nd:     Mrs M V LEWIS Deelayne Ficky Stinger
3rd:     Mrs D M QUELCH Cossy's Captain Chaos at Ardquin

Class LD (9 Entries) Abs: 3
1st:      Mrs A WATERHOUSE Chtaura Dream Machine
2nd:     V REECE, Ms V & WEBSTER Kandykone Kontradiktion
3rd:     Mrs V LEE Manaking Wayfarer
Res:     Mrs E M OLD Chenwind's Monty Karlo
VHC:   Mrs D THOMPSON Coro's Pennys Pride of Pennyparades

Class OD (5 Entries) Abs: 0
1st:      Mrs G YOUNG Ch Avonbourne All Spice
2nd:    Mrs M JENNINGS Cossy's Kajagoogoo
3rd:    Mr R & Mrs F CORISH, Mr G & SCHOLES Sealaw Forever        Dreaming of Rossgilde JW
Res:   Mesdames SHAND-CLARKE, M T & SHAND-ROBINSON M K Chethang Granville for Shanclar
VHC: Mrs C JONES Jejuna Hitch-Hiker JW

Class MPB (9 Entries) Abs: 1
1st:      Mrs A WATERHOUSE Chtaura Kiss Me Honey
2nd:     Mrs A E LUSCOTT Jalus Dizzy Lizzy
3rd:     Mrs S & Mr T PAGANI Tamsuegani Nickie
Res:     Mrs S STEELE Threadgold Please Please Me
VHC:   Mesdames SHAND-CLARKE, M T & SHAND-ROBINSON M K Zentarr Mallissa

Class PB (14 Entries) Abs: 2
1st:      Mrs R GREY Becsgame Cover Girl
2nd:     Mr I C & Mrs P S OGDEN Absosengkye Ghobbi
3rd:      Mrs P TORRANCE Sinyul Lets Stay Together
Res:     Miss S ROBERTS Marbledale Yakity Yak
VHC:   Mr & Mrs R SCHOLES Rossgilde Tis A Dream

Class JB (10 Entries) Abs: 1
1st:      Mrs C LAWSON Swaybee Don't Say a Word to Rishlyn
2nd:     Mrs B BUSHELL Chtaura Prima Donna for Jamikasoka
3rd:      Miss V WATTERSON Pantulf Always On My Mind
Res:      SARFRAZ, W & YOUNG, B M Our Megan at Farouche
VHC:    Mr J B & Mrs R F WATSON Lynruce Kinda Special

Class PGB (9 Entries) Abs: 2
1st:       Mrs J HAZELHURST Patarch Prim and Proper at Corrolls
2nd:      Mrs C J HOWE Hazgaye Fascination at Ladakhpass
3rd:       Mrs G McNALLY Angadema Abracadabra
Res:      Mr P J & Mrs M G PHILLIPS Dimara Storyteller
VHC:    Mrs P TORRANCE Sinyul Brief Encounter

Class MDLB (6 Entries) Abs: 2
1st:      Mrs I CHAMBERLAIN Avonbourne Mandzari at Chobrang JW
2nd:     Mrs A G O'DOHERTY Anniseed Practical Magic of Chicane
3rd:     Mr M, Mrs P & Miss A HARRISON Brendella's Lady Madonna
Res:     Mr D R & Mrs J CHALMERS Chethang Beckie Lou JW

Class LB (9 Entries) Abs: 1
1st:      PURSE & CHALMERS Chethang Billie Jo
2nd:     Mrs G YOUNG Avonbourne A Touch of Spice
3rd:      Mr A C BAXTER Cossy's Cointreau on Ice Over Frengola
Res:      Mrs M ANDERSON Zentarr Madonna
VHC:    Mrs S M JONES Tarendes Passion Bear

Class OB (14 Entries) Abs: 1
1st:     Mesdames LEWIS, M V & NOBLE, V Sp Ch & Port Ch Shiawandi Gaga
2nd:    Mrs J BROMLEY Jardene Dazzle Me Do
3rd:    Mrs A WATERHOUSE Ch Chtaura a Perfect Ten
Res:    Mr G CORISH Sealaw Who's Dreaming Now
VHC:  Mrs P TORRANCE Sinyul All You Need Is Love