BIRMINGHAM CHAMPIONSHIP SHOW 2003

Judge: Mrs J Richardson-Black


BEST OF BREED :     Mrs A G O'DOHERTY Anniseed Practical Magic of Chicane
Dog CC :        Mrs G C DOLPHIN Dolha's Do It All
Res Dog CC : Mrs M JENNINGS Cossy's Kajagoogoo
Res Bitch CC :Mrs A WATERHOUSE Ch Chtaura Miss Dynamite                      
Best Puppy :    Mrs H M HORNE Chanceinn's One In A Million



VD (3 Entries) Abs: 1
1st: Mrs J GAMBLIN Emlin Vairo Chana-Tu
2nd: Mr N SIMMONS Mercerden Midnight Warrior


 MPD (8 Entries) Abs: 2
1st:      Ms G HOLLAND Vaderlands Glory Alle-Luya
2nd:     Ms C SCOTT Wolferlow Merlot
3rd:     Mrs I GREY, Mrs R, & WATTS Becsgame Fanfare
Res:     Mesdames DICKINSON & ROBINSON Terendak Gingernut Between Polielin NAF TAF
VHC:   Mrs D A EDRIDGE Zoffany Just William

PD (8 Entries) Abs: 3
1st:     Ms H M KING Nedlik De Nato of Vallena
2nd:    Mr D R & Mrs J CHALMERS Chethang Fernando
3rd:     Mrs E PHAROAH Foresons Nice Guy
Res:     Mrs K SURTEES Katay Pied Piper
VHC:    Mrs B BUSHELL Ballitois Genesis for Jamikasoka

JD (5 Entries) Abs: 2
1st: Mr A & Mrs P G BARTHORPE Patarch Midsomer Pride
2nd: Mrs A E LUSCOTT Jalus Dan Dare
3rd: Mrs B & Mr S COLE Beryscol Encore

PGD (10 Entries) Abs: 1
1st: Mrs J HAZELHURST Sinyul Latin Lover at Corrolls JW
2nd: Mrs L DEACON Zanamop Miskins Dragon for Andolyn
3rd: Mrs S A WILKES Miracle Moonshine at Monkspath
Res: Mrs S M ELLIS Nedlik Classic Hugo
VHC:Mr B & Mrs W COOPE Sankofu Inspector Gadget

LD (10 Entries) Abs: 1
1st:   Mrs G C DOLPHIN Dolha's Do It All
2nd:  Mesdames DICKINSON, TAYLOR, VENTURA & ROBINSON Terendak Team Revival JW
3rd:  Mrs D M QUELCH Cossy's Captain Chaos at Ardquin
Res:  Mrs H M HORNE Every Which Way Deelayne
VHC: Mr & Mrs D J LOCK Askja Dance Yourself Dizzy

OD (11 Entries) Abs: 3
1st: Mrs M JENNINGS Cossy's Kajagoogoo
2nd: Mrs A WATERHOUSE Ch Chtaura Dream Machine
3rd: Mrs G YOUNG Ch Avonbourne All Spice
Res: Mrs H M GAY Ch Hazgaye Red Alert JW
VHCMrs C LAWSON Rishlyn Entrapment JW

VB (2 Entries) Abs: 0
1st:Mrs J HOLLOWAY Mashika Kikuli
2nd:Mrs J GAMBLIN Emlin Wannabe a Star

MPB (14 Entries) Abs: 0
1st: Ms C SCOTT Wolferlow Fleur
2nd: Mrs L CARTER Wolferlow Time To Party at Vowchurch
3rd: Mr & Mrs W SARFRAZ Fallingfoss Mischeaf NAF ARAF
Res: Mrs W CAIN Kutani Daydream Believer
VHC:Mr & Mrs J WEBSTER Kemosas Royal Orchid at Kilnhaven

PB (13 Entries) Abs: 4
1st: Mrs H M HORNE Chanceinn's One In A Million
2nd:Mrs A WATERHOUSE Chtaura Kiss Me Honey
3rd: Mrs L CARTER Wolferlow Time To Party at Vowchurch
Res:Mr D R & Mrs J CHALMERS Chethang Derry Lyn
VHC: Mr A & Mrs J L PARADISE Shardlow Ragtaggle Gypsy

JB (13 Entries) Abs: 3
1st: Mrs B BUSHELL Chtaura Prima Donna for Jamikasoka
2nd:Mrs J HAZELHURST Corrolls Look At Me
3rd: Mrs M V LEWIS Deelayne Indulgence
Res: Mrs A G O'DOHERTY Deelayne Contradiction
VHC: Mrs P TORRANCE Sinyul Lets Stay Together

NB (5 Entries) Abs: 1
1st: Mrs P TORRANCE Sinyul Lets Stay Together
2nd: Mr A & Mrs J L PARADISE Shardlow Ragtaggle Gypsy
3rd: Mr A & Mrs J L PARADISE Shardlow Party Popper

Class 1755 PGB (12 Entries) Abs: 1
1st: Mrs I CHAMBERLAIN Avonbourne Mandzari at Chobrang JW
2nd: Mrs S M JONES Tarendes Scrumptious Bear
3rd: Mrs J HAZELHURST Patarch Prim and Proper at Corrolls
Res: Mrs C J HOWE Hazgaye Fascination at Ladakhpass JW
VHC: Mrs P TORRANCE Sinyul Brief Encounter

 LB (11 Entries) Abs: 4
1st: Mrs A G O'DOHERTY Anniseed Practical Magic of Chicane
2nd: Mrs G YOUNG Avonbourne A Touch of Spice
3rd:  Mr & Mrs J WEBSTER Kemosas Royal Orchid at Kilnhaven
Res: Ms C SCOTT Wolferlow Mischief Maker
VHC:Mr R A & Mrs L J DAVIS Timazinti Paris

OB (10 Entries) Abs: 0
1st: Mrs A WATERHOUSE Ch Chtaura Miss Dynamite
2nd: Mesdames LEWIS, M V & NOBLE, V Sp Port & Eng Ch Shiawandi Ga Ga (Imp)
3rd: Mr D J & Mrs J L LLEWELLYN Zentarr Sunflower Among Degarbo
Res: Miss A M CASSIDY Exephials Tears'n a Sad Story
VHC: Ms G HOLLAND Ch Deelayne Ever Decent