THE GALA 2009

 

Judges Bob Gay and Jack Anderson

------------------------

 

THE BRACKENBURY MEMORIAL TROPHY

  1. CH & AM CH CHTAURA DREAM MACHINE (Dog DOB 29.9.99)(Ch Chtaura Hit The Perfect Beat - Chtaura follow The Dream)

  2. CH NOW AND FOREVER DEELAYNE (Dog DOB 21.8.01 ) ( Rishlyn Entrapment - Ch Deelaynes Forever Dimonds)

  3. COOMBEHALL CARAMELLE CUM - NEWCLIFFE (Bitch DOB 22.8.00)(Ch Juderry's Unsung Hera at Chergram- Coombehall Vanilla Slice)

  4. CH SINYUL BRIEF ENCOUNTER (Bitch DOB 14.9.00 ( Kutani Lionheart for Ardquin - Sinyul Seriously Searching)

  5. SAXONSPRINGS SUNRISE AT MARPORI SH CM (Bitch DOB 14.9.00 ) Chethang Hudson - Saxonsprings Chianti)

------------------------

 

DAPHNE HESKETH-WILLIAMS MEMORIAL SALVER

Competing are dogs and bitches who won puppy classes at Lhasa Apso club shows during the qualifying year.

  1. COSSY'S SILICONE CHIP (Bitch DOB 27.4.08) ( Cossy's Chip 'N' Pin - Cossy's Hello Dolly )

  2. COSSY'S CHOCOLATE CHIP AT JARDENE (Dog DOB 17.4.08) ( Cossy's Chip 'N' Pin - Cossy's Hello Dolly )

  3. CHTAURA REBEL ROCK (Dog DOB 12.1.08 ) (Chtaura Shadow Dancer - Chtaura She Will Be Loved)

  4. ARRHUS THE BOMBADIER  (Dog DOB 6.12.07) (Ch Timazinti Motoro - Aarhus The Addicition)

  5. SHENEDENE DORA THE EXPLORA (Bitch DOB 2.8.07) ( Dimara Sargeant Pepper - Dimara Miss Izzabella of Shenedene JW)

------------------------

 

THE THELMA MORGAN MEMORIAL TROPHY

Competing are dogs and bitches best of sex and reserve best of sex at all Lhasa Apso club shows during the qualifying year

  1. CH JALUS GALILEO JW (Dog DOB 17.4.05) ( Ch Vaderlands Glory Alle-Luya - Jalus Dizzy Lizzy)
  2. CH TIMAZINTI MOLLY (Bitch DOB 7.11.05) ( Ch Timazinti Motoro Jw - Timazinti Popondetta)
  3. CH ROSSGILDE TAMEGAN'S DREAM JW SH CM (Bitch DOB 25. 5.03) ( Ch Sealaw Forever Dreaming of Rossgilde - Rossgilde Tamegan)
  4. VADERLANDS ELECTRA - FY (Bitch DOB 8.2.05) ( Deelayne Ficky Stinger - Ch Deelayne Ever Decent)
  5. COSSY'S CHIP 'N' PIN  (Dog DOB 22.12.06) ( Ch Kutani Rogue Trader - Tasharie's At Krista Belle At Cossy)

------------------------

 

JUDGES BOB GAY AND FRANK ANDERSON

Pictured with the three winners:-

ANN WATERHOUSE with CH & AM CH CHTAURA DREAM MACHINE

MARGRET JENNINGS with COSSY'S SILICONE CHIP

AMANDA LUSCOT with CH JALUS GALILEO JW

 

 

  ------------------------

 

 

   
EVENING GALA DINNER DANCE